Zpět na hlavní stránku | Zpět na Céčka

Štěňátka "C" z Darganova dvora

(Ch. Balagur iz Sokolinogo gnezda, Byrranga z Darganova dvora)


Céčka jsou na světě!

Tak se sešel rok s rokem, a z našeho darganního miminka se stala dospělá slečna. Naše Ťapuš (Byrranga z Darganova dvora) vyrostla ve společnosti své matky, Biňušky (Binta Kaukazský čert) a zažili jsme s ní spoustu srandy i perných chvilek.

Ťapka není výstavní pes, krom pár svých „kamarádů“ (lidských i psích) nikoho ostatního „nemusí“. Není ten typ, co je hlídací jen doma, výstavy a shluky lidí jsou pro ni spíš příležitostí jak nás uvést do stavu bdělosti a věru být ve střehu pořád, není pro nás páníčky, žádné terno. Obzvlášť dneska, když se spousta rozhodčích striktně drží výstavního řádu a bez ohledu na standardní povahu posuzovaného plemene psa vyloučí za sebemenší projev agresivity. Neříkám, že na to rozhodčí nemá právo a že je to úplně špatně … jen tím chci vysvětlit, že díky tomu nejsou výstavy pro Ťapku vhodným způsobem trávení volného času. Jó zablafat si doma za plotem na cizího spoluobčana, za to Ťapku rádi pochválíme! Ale špatně se jí vysvětluje, že blafat a hrčet mimo svůj dvoreček se nežádá a na výstavě dokonce zakazuje (ještě je tady možnost, že jí to zkrátka správně vysvětlit neumíme a tak je to spíš naše než její chyba). Takže vrcholem našeho výstavního snažení bylo udělení jednoho CAJCe p. Miroslavem Václavíkem, res.CACe p. Karlem Hořákem, a v dětském věku titul nejkrásnější dorostenec klubové výstavy KRaAOP Ing. Řehánkem. V dospěláckém věku jsme dosáhli pouze vítězství v pracovní soutěži Super povaha (I. stupeň).

Letos v únoru slavíme Ťapčiny třetí narozeniny, a v mírném předstihu jsme jí k narozeninám už v lednu vybrali ženicha. Jsme majitelé vybíraví, hledali jsme podle kritérií, která považujeme za důležitá, bez ohledu na to, který krycí pes zrovna frčí. Náš zájem směřoval do k Ťapce zcela nepříbuzných linií (nejsme zastánci příbuzenské plemenitby). Zcela jsme vyloučili mladé psy, kteří svůj život (a tím i potenciální zdravotní problémy, které se v poslední době čím dál častěji objevují) mají teprve před sebou. Nehledali jsme psa, který se bude pyšnit nulovým výsledkem DKK, ale psa, který ve svém produktivním věku (co nejvyšším) bude kypět vitalitou, a jehož devízou bude přirozený a bezproblémový pohyb. Takového psa jsme našli v CHS Remon Fáres, jmenuje se Balagur iz Sokolinogo gnezda (narozen v květnu 2000) a byl k nám importován ze Sibiře. Pyšní se mnoha tituly z mnoha zemí (stejně jako jeho předkové), ale kriterium „výstavy“ pro nás důležité opravdu nebylo (byla to jen takříkajíc „třešnička na dortu“).

Krytí, které proběhlo naprosto přirozeným způsobem (Ťapka byla opravdu ukázkově chtivá a Balagur ukázkově zkušený, také počasí bylo ukázkově „ruské“), bylo úspěšné a štěňátka jsou na světě. Stejně jako před třemi lety, při odchovu vrhu B, také vrh C odchováme s láskou a s porozuměním pro povahové znaky plemene, a uděláme vše pro to, aby štěňátka svým budoucím majitelům dělala radost jak po zdravotní stránce, tak po stránce exteriéru a povahy.

Štěňátka se narodila 23.3.2007.

Vítkov, březen 2007


táta Balagur a máma Byrranga:Zpět na hlavní stránku | Zpět na Céčka